Az SQL a strukturált lekérdező nyelv (Structured Query Language) rövidítése, melyet az IBM dolgozott ki a DB2 relációs adatbáziskezelőjéhez. Ma már a relációs adatbáziskezelők szabványosított nyelve, bár több dialektusa, bővítése alakult ki.
5.1 Az SQL szerepe, tulajdonságai
Az SQL egy szabványosított lekérdező nyelv, melyet több relációs adatbáziskezelő ismer, különböző operációs rendszeri környezetben. Ennek óriási jelentősége van az adatbázis alkalmazások fejlesztőinek körében, mert így az alkalmazások a különböző operációs rendszerek és adatbáziskezelők között módosítás nélkül vagy csekély módosítással átvihetők.
Az SQL nem algoritmikus nyelv, nem tartalmaz algoritmus szerkezeteket (elágazás, ciklus stb.). Az SQL halmaz orientált nyelv, mely a relációkon dolgozik. A halmaz orientáltság azt jelenti, hogy nem kell definiálni a művelet végrehajtásának lépéseit, hanem a feladat nem eljárás szerű megfogalmazását kell megadni, melyek a reláció vagy relációk kiválasztott sorain hajtódnak végre. A művelet végrehajtásához optimális megoldás megtalálása a nyelvi processzor feladata, nem a programozóé. Például annak eldöntése, hogy egy adott visszakeresésben alkalmazhatók-e indexek, vannak-e indexek vagy építsen-e fel új indexet, a nyelvi processzor feladata. Az SQL nem rekurzív nyelv.
Az SQL nyelvnek két felhasználási lehetősége van:
A beágyazott SQL esetén egy harmadik generációs algoritmikus nyelvbe (C, PL/SQL, Pascal FORTRAN stb.) ágyazva alkalmazzuk az SQL nyelv elemeit. Ebben az esetben az algoritmikus feladatokat a harmadik generációs nyelvre, az adatbázissal kapcsolatos műveleteket pedig az SQL-re bízhatjuk. A beágyazott SQL alkalmazását könyvünkben nem tárgyaljuk.
Az SQL a következő elemekre osztható
Minta adatokA parancsok ismertetésénél nagy betűvel írjuk az SQL parancsokon belüli fix szöveget, kisbetűvel pedig a felhasználó által megadható részeket. Szögletes zárójelbe tesszük a parancsok elhagyható részeit. A parancsok általános alakjába írt ... (három pont) az előző rész ismételhetőségére utal. A | (függőleges vonal) jelet az egymást kizáró paraméterek közé tesszük, ezek közül csak egy adható meg. A mintapéldákban az olvashatóság kedvéért általában több sorra bontottuk az SQL utasításokat, de azok egy sorban vagy másféle tördeléssel is leírhatók. A tárgyalás során nem csak a szabványos SQL parancsokat, hanem az ORACLE nyelvjárását ismertetjük, a teljesség igénye nélkül.
Az adatdefiniciós nyelv segítségével hozhatjuk létre illetve szüntethetjük meg a relációkat, az indexeket illetve a nézet táblázatokat. A nézet táblázat az adatbázisban fizikailag nem létező relációs műveletek (szelekció, projekció, összekapcsolás, halmazműveletek) segítségével létrehozott táblázat, mely a relációkhoz hasonlóan kezelhető.
A relációk létrehozására a CREATE TABLE SQL utasítás szolgál, melynek általános alakja a következő:
CREATE TABLE reláció_név
(attributum_név adattipus [(szélesség)] [NOT NULL].
(attributum_név adattipus [(szélesség)] [NOT NULL].
... );
A szélesség megadása el is maradhat. A relációk és általában a nevek megadására a következő szabályok érvényesek:
Az attributumokra megadható adattipusok a következők:
Az attributum tipusát megadva, a reláció azon oszlopába más tipusú adat nem vihető be, erről az adatbáziskezelő gondoskodik illetve szükség esetén figyelmeztet. A NOT NULL az attributum definiciójában arra utal, hogy az adat megadása kötelező, azaz nem lehet olyan sor a relációban, ahol az így definiált adat nincs kitöltve.
A minta adatbázisban található relációk létrehozása a következő utasításokkal történhet:
CREATE TABLE Diakok
(Diak_azonosito NUMERIC (4) NOT NULL,
Nev CHAR (30) NOT NULL,
Cim CHAR (40) NOT NULL,
Telefon CHAR (15)
Osztaly CHAR (3) NOT NULL);
CREATE TABLE Tanarok
(Tanar_azonosito NUMERIC (4) NOT NULL,
Nev CHAR (30) NOT NULL,
Cim CHAR (40) NOT NULL,
Telefon CHAR (15));
CREATE TABLE Orarend
(Tanar_azonosito NUMERIC (4) NOT NULL,
Tantargy CHAR (20) NOT NULL,
Idopont NUMERIC (2), NOT NULL,
Osztaly CHAR (3) NOT NULL),
Terem NUMERIC (3) NOT NULL);
CREATE TABLE Osztalyzatok
(Diak_azonosito NUMERIC (4) NOT NULL,
Tantargy CHAR (20) NOT NULL,
Datum DATE NOT NULL,
Osztalyzat NUMERIC (1) NOT NULL);
CREATE TABLE Hianyzasok
(Diak_azonosito NUMERIC (4) NOT NULL,
Datumtol DATE NOT NULL,
Datumig DATE,
Igazolt CHAR (1));
A CREATE TABLE utasítással létrehozott táblázatok definicióját csak korlátozottan módosíthatjuk, újabb attributumot adhatunk a relációhoz vagy egy attributum szélességét megnövelhetjük. Egy attributum szélességének csökkentésére illetve törlésére nincs közvetlen mód. Ez csak úgy érhető el, hogy a módosításoknak megfelelő üres relációt hozunk létre, amibe a szükséges adatokat átmásoljuk, majd az eredeti relációt töröljük. A reláció újabb attributummal való bővítésére az alábbi parancs szolgál:
ALTER TABLE reláció_név
ADD attributum_név adattipus [(szélesség)];
Az új attributum a reláció utolsó oszlopa lesz. Ebben az esetben a NOT NULL módosító nem adható meg.
Az attributum értéke a már meglevő sorokban NULL (definiálatlan) lesz. Az SQL nyelv megkülönbözteti a nulla numerikus értéket és a NULL, még nem definiált értéket. Például a diákok adatai közé a születési évet felvehetjük a következő paranccsal:
ALTER TABLE Diakok ADD szul_ev INT (4);
Egy reláció attributumának szélességét meg lehet növelni az ALTER TABLE paranccsal.
ALTER TABLE reláció_név
MODIFY attributum_név adattipus (új_szélesség) [NOT NULL];
Abban az esetben, ha az attributum csak NULL értékeket tartalmaz, akkor lehetőség van az adattipus módosítására és a szélesség csökkentésére is. Például a név attributum szélességének megnövelése a következő paranccsal történhet.
ALTER TABLE Diakok MODIFY nev CHAR (40) NOT NULL;
Teljes relációk törlésére is lehetőséget biztosít az SQL nyelv a
DROP TABLE reláció_név;
utasítással. Ezután a relációban tárolt valamennyi adat és a reláció definiciója is törlődik. A diákok személyi adatait tartalmazó reláció törlése a következő paranccsal lehetséges:
DROP TABLE Diakok;
A nézettáblázat az adatbázisban létező reláción vagy relációkon végrehajtott művelet eredményét tartalmazó olyan új táblázat, amely mögött a valóságban nem áll megfelelő táblázat. Nézettáblát a
CREATE VIEW nézettábla_név [alias_név, alias_név ...
AS lekérdezés;
paranccsal hozhatunk létre.
A lekérdező utasítás formáit a lekérdező nyelv tárgyalása során részletezzük. A 3/b osztály névsorát tartalmazó nézettáblázatot hoz létre a következő parancs.
CREATE VIEW 3b AS SELECT * FROM Diakok WHERE osztaly = '3/b';
Akár több táblázatból is vehetünk oszlopokat a nézettáblába. A nézettábla segítségével a három relációra felbontott órarend relációt összevonhatjuk egy táblázatba a kényelmesebb kezelés érdekében.
CREATE VIEW orarend FROM tanr-to_id, tantargy-osztaly, ora
AS SELECT tanar_azonosito, tantargy, osztaly, idopont, terem
FROM Tanar-to_id A, Tantargy-osztaly B, Ora C
WHERE C.to_id = B.to_id AND C.to_id = A.to_id;
Az itt szereplő lekérdező (SELECT) utasítás két összekapcsolás műveletet is tartalmaz, melyeket csak később magyarázunk meg.
A nézettáblák megszüntetése a relációkhoz hasonlóan a
DROP VIEW nézettábla_név;
paranccsal lehetséges.
A relációkhoz indexeket is rendelhetünk, melyek helyes megválasztása esetén a lekérdezések felgyorsíthatók. Az indexek létrehozására a következő utasítás szolgál:
CREATE [UNIQUE] INDEX index_név>BR> ON reláció (attributum, attributum, ...);
Az index létrehozásánál a UNIQUE módosító megadásával a reláció valamennyi sorában különbözőnek kell lennie az index kulcsnak. Általában a reláció kulcsok esetén használható csak (index kulcs = reláció kulcs).
Hozzunk létre egy indexet a Diákok reláció Diák_azonosító attributuma alapján:
CREATE UNIQUE INDEX Diak ON Diakok (Diak_azonosito);
A parancsban megadott UNIQUE következtében a reláció minden sorában különböző Diák_azonosítónak kell szerepelnie, illetve már létező érték bevitele hibát eredményez. Ez tulajdonképpen a célunk is, mert ez a reláció kulcs. Az index létrehozása után ugyanaz a Diák_azonosító nem vihető be mégegyszer, ilyen esetben hibaüzenetet kapunk.
Az indexek megszüntetése a
DROP INDEX index_név ON [reláció]
parancs segítségével történhet.
Ezen a két parancson kivül nincs több az indexek kezelésére. A relációkhoz kapcsolódó indexek használatáról az adatbáziskezelő optimalizáló algoritmusok alapján dönt. Az indexeket létrehozásuktól a megszüntetésükig az adatbáziskezelő automatikusan frissíti, a módosításoknak megfelelően. Figyelem, az indexek számának növelésével a relációkon végrehajtott módosítások, törlések végrehajtási ideje növekszik.
5.3 Az adatmanipuláiciós nyelv
Az SQL adatmanipulációs része biztosítja a relációk feltöltését, az attributumok módosítását és a sorok törlését. A relációk feltöltésére az INSERT SQL parancs szolgál, melynek általános alakja a következő:
INSERT INTO reláció [(attributum_név, attributum_név, ...)]
VALUES (érték, érték, ...);
Egy utasítás segítségével egy sor adható meg az adott relációhoz. Az attributum nevek megadása csak akkor kötelező, ha nem minden attributumhoz rendelünk értéket, vagy az attributumok értékét nem a definiálás sorrendjében adjuk meg. A NOT NULL megjelöléssel definiált attributumok megadása kötelező az INSERT parancsnál, ellenkező esetben hibaüzenetet kapunk. Az attributumok és a VALUES után álló értékek sorrendjének és tipusának meg kell felelnie egymásnak. A definiálatlan értékekre a NULL érték is beállítható, mely numerikus értékekre sem azonos a nullával.
Adjunk egy új sort a Diákok relációhoz
INSERT INTO Diakok (Diak_azonosito, Nev, Cim, Osztaly)
VALUES (435, 'Nagy Istvan', 'Budapest O utca 3.', '3.b');
A telefon attributum értékét nem adtuk meg, így értéke NULL. A reláció létrehozásánál NOT NULL jelzéssel ellátott attributumokat kötelező minden újabb sor megadásánál kitölteni. Ellenkező esetben hibaüzenetet kapunk.De bevihetjük az előző adatokat az alábbi formában is:
INSERT INTO Diakok
VALUES (435, 'Nagy Istvan', 'Budapest Ó utca 3.', NULL, '3.b');
Az INSERT utasítás lehetőséget biztosít arra is, hogy a relációt egy másik relációból átvett értékekkel töltsük fel. Ekkor az értékek megadása helyén egy lekérdező utasítás állhat. A lekérdezés eredményei kerülnek be a megadott relációba, egyszerre akár több sor is. Itt is igaz, hogy a lekérdezés eredmény relációjának attributumai sorrendjének és tipusának meg kell felelnie a feltöltendő reláció definiciójának.
INSERT INTO reláció_név [(attributum_név, attributum_név, ...)]
lekérdező_utasítás;
A lekérdező utasítások formájával a következő alpontban foglalkozunk, de már itt is bemutatunk egy példát. Töltsük át a diákok adatai közül a 3/a osztályba járókét egy külön relációba:
INSERT INTO 3a
SELECT * FROM diakok WHERE osztaly = '3/a';
A 3a relációt természetesen először létre kell hozni a diákok relációval egyező szerkezettel, hogy a fenti parancs működjön. A diákok reláció tartalma nem változik.
A relációkban szereplő mezők tartalmát az UPDATE utasítással módosíthatjuk.
UPDATE reláció_név
SET attributum_név = érték, attributum_név = érték, ...
[WHERE feltétel];
Az UPDATE utasítás segítségével egyidőben a relációk több sorát is módosíthatjuk. A SET után adhatjuk meg a módosítandó attributumot és értékeit. A WHERE után egy feltétel adható meg, az utasítás csak a reláció azon sorain dolgozik, melyekre a feltétel értéke igaz. A WHERE rész el is maradhat, ekkor a reláció összes sorára vonatkozik az UPDATE parancs. A feltételek alakjára részletesen a lekérdező nyelv ismertetésénél térünk ki, de a szokásos összehasonlító operátorok itt is használhatók. Például az Osztályzatok relációban az összes osztályzatot egyesre (vagy ötösre?) állíthatjuk egy UPDATE paranccsal:
UPDATE Osztalyzatok SET Osztalyzat = 1;
Az egyenlőség jobb oldalán a reláció attributumaiból álló kifejezés is állhat. Ilyenkor az aktuális sor tartalma alapján értékelődik ki a kifejezés. Az értékek módosítása esetén a feltételben egy lekérdező utasítás is szerepelhet, melynek segítségével egy másik relációból vett értékeket használhatunk.
UPDATE reláció
SET attributum = (lekérdező utasítás)
[WHERE feltétel];
A relációk sorait törölhetjük a DELETE parancs segítségével.
DELETE FROM reláció_név
[WHERE feltétel];
A feltételben az UPDATE parancshoz hasonlóan egy zárójelek közé tett lekérdező utasítás is megadható. Töröljük ki a Diákok közül a 1234 azonosítójút.
DELETE FROM Diakok WHERE Diak_azonosito = 1234;
A kérdés csak az, hogy megtehetjük-e ezt az adatbázis konzisztenciájának elvesztése nélkül? Ha az Orarend vagy a Hianyzasok relációban szerepel a törölt diák azonosítója, akkor ezek inkonzistenssé teszik az adatbázisunkat. Helyesebb az alábbi három törlő parancsot kiadni, ha semmi szin alatt sem szeretnénk elveszteni az adatbázis konzisztenciáját.
DELETE FROM Hianyzasok WHERE Diak_azonosito = 1234;
DELETE FROM Osztalyzatok WHERE Diak_azonosito = 1234;
DELETE FROM Diakok WHERE Diak_azonosito = 1234;
A WHERE alparancs elmaradása esetén a reláció összes sora törlődik. Tételezzük fel, hogy az iskolából kicsapott diákok nevét egy kicsapottak relációban őrizzük a kics oszlopban. Ennek alapján a diákok relációból a következő paranccsal törölhetjük őket:
DELETE FROM Diakok WHERE nev IN (SELECT kics FROM kicsapottak);
A lekérdező nyelv egyetlen utasításból áll, mely számos alparancsot tartalmazhat, és a lekérdező utasítások többszörös mélységben egymásba ágyazhatók. A SELECT utasítás általános alakjának megadása helyett részletesen áttekintjük az egyes tipikus lekérdezési utasításokat, az egyszerűektől a komplikáltakig. Figyelem, a szelekció művelete és a SELECT utasítás csak nevében hasonló, egymásnak nem felelnek meg.
Először tekintsük át az egy relációra vonatkozó lekérdezéseket. A projekció műveletét a következő utasítással valósíthatjuk meg:
SELECT [DISTINCT]
attributum_név, attributum_név, ... FROM reláció_név;
A megadott reláció felsorolt attributumai jelennek meg az utasítás hatására soronként. A DISTINCT módosító megadása esetén csak az egymástól különböző sorok láthatók.Például a Diakok reláció Diak_azonosito és Nev attributumainak lekérdezése a
SELECT Diak_azonosito, nev FROM Diakok;
paranccsal történhet.
A különböző tanár-tantárgy párosítások lekérdezése az Orarend relációból a következő paranccsal történhet:
SELECT DISTINCT Tanar_azonosito, Tantagy FROM Orarend;
A szelekció művelet megvalósítása esetén a SELECT utasítást egy feltétellel egészítjük ki:
SELECT attributum_név, attributum_név, ... FROM reláció_név
WHERE feltétel;
Ha az attributum nevek helyett csak "*"-ot adunk meg, akkor az eredményben a reláció valamennyi attributuma szerepelni fog:
SELECT * FROM Diakok WHERE osztaly = '3/b';
Megadott attributumok esetén a projekció és a szelekció művelete összevonható egy utasítással:
SELECT idopont, tantargy FROM orarend WHERE osztaly = '3/b';
A keresési feltételben szerepelhetnek összehasonlító operátorok, melyek
numerikus, karakteres és dátum tipusú adatok esetén is használhatóak.
Operátor | Értelmezés |
---|---|
= | egyenlő |
!= <> ^= | nem egyenlő |
> | nagyobb |
>= | nagyobb egyenlő |
"<" | kisebb |
"<=" | kisebb egyenlő |
Az összehasonlító operátorok segítségével attributumokat és konstansokat
hasonlíthatunk össze. A szöveg és dátum konstansokat idézőjelek között
kell megadni. Az alapértelmezés szerinti dátum formátum nap-hónap-év. A
hónap a hónap nevének három betűs angol rövidítése, az év pedig évezred
és évszázad nélkül értendő.Az SQL tartalmaz olyan összehasonlító operátorokat
is, melyek nem egy adott értékkel, hanem az értékek egy halmazával történő
összehasonlítást eredményeznek.
Operátor | Értelmezés |
---|---|
BETWEEN x AND y | adott értékek közé esik |
IN (a, b, c, ...) | az értékek között található |
LIKE minta | hasonlít a mintára |
Az IN esetén egy halmazt adhatunk az elemek felsorolásával. A LIKE operátort
karakteres mezők összehasonlítására alkalmazhatjuk. Két speciális karakter
adható meg a mintában, a % jel tetszőleges hosszúságú karakter sorozatot
helyettesít, az _ aláhúzás karakter pedig egy tetszőleges karaktert. Például:
Operátor | Értelmezés |
---|---|
LIKE 'a%' | minden 'a' betűvel kezdődő |
LIKE 'x_' | minden 'x'-el kezdődő kétbetűs |
LIKE '%a%' | minden 'a' betűt tartalmazó |
LIKE '_a%x' | második betű 'a' és 'x'-re végződő |
Az attributumokra használható még egy speciális összehasonlító operátor,
az IS NULL, melyek segítségével eldönthetjük, hogy a mező ki van-e töltve.Több
keresési feltételt is összekapcsolhatunk a logikai operátorokkal, illetve
segítségükkel a halmaz műveleteket valósíthatjuk meg.
Operátor | Értelmezés |
---|---|
NOT | Logikai tagadás |
AND | Logikai és |
OR | Logikai vagy |
Az összehasonlító operátorok precedenciája (végrehajtási sorrendje) csökkenő sorrendben:
A matematikát tanító tanárok azonosítói (DISTINCT itt is használható!):
SELECT DISTINCT Tanar_azonosito FROM Orarend WHERE Tantargy = 'matematika';
A 'C' betűvel kezdődő nevű diákok:
SELECT Nev, Osztaly FROM Diakok WHERE nev = 'C%';
A 3/a-ba járó diákok, akiknek nincs otthon telefonjuk: SELECT Nev FORM Diakok WHERE Osztaly = '3.a' AND Telefon IS NULL;
Termek, ahol matematika vagy informatika órát tartanak:
SELECT Terem FROM Orarend WHERE Tantargy = 'matematika' OR tantargy
= 'informatika';
vagy ugyanez az IN felhasználásával:
SELECT Terem FROM Orarend WHERE Tantargy IN ('matematika', 'informatika');
Matematikából hármas és ötös közötti osztályzatot szerzett diákok:
SELECT Diak_azonosito FROM Osztalyzatok WHERE Osztalyzat BETWEEN 3
AND 5 AND tantargy = 'matematika';
Telefonnal rendelkező diákok:
SELECT Diak_azonosito FROM Diakok WHERE NOT IS NULL Telefon;
Az eddigi lekérdezések eredményei a sorok tárolt sorrendjében kerültek kiírásra. Az SQL lehetőséget biztosít a lekérdezés eredménysorainak rendezésére az ORDER BY alparancs segítségével.
SELECT attributum, attributum, ... FROM reláció
[WHERE feltétel]
ORDER BY attributum [ASC|DESC], attributum
[ASC | DESC], ...;
Az ORDER BY után megadott attributumok alapján ASC esetén (ez az alapértelmezés) növekvő, vagy DESC esetén csökkenő sorrendbe rendezi az eredmény sorait. Ha több attributumot adunk meg a rendezési feltételben, akkor a megadás sorrendje alapján történik a rendezés, azaz először az elsőnek megadott attributum alapján rendezi sorba a sorokat, ha ez az attributum azonos két sorra, akkor a másodikként megadott attributum alapján, és így tovább. Karakteres attributumoknál a rendezés a karakterek kódjai alapján történik (ASCII vagy EBCD), azaz például nevek esetén az angol ABC szerint. Például a 3/a osztály órarandje időrendi sorrendben az alábbi lekérdezéssel kapható meg:
SELECT Idopont, Tantargy, Terem FROM Orarend WHERE Osztaly = '3/a'
ORDER BY Idopont;
Egy terem elfoglaltsága időrendben:
SELECT Idopont, Tantargy, Osztály FROM Orarend WHERE Terem = 104
ORDER BY Idopont;
Osztályonkénti névsor az összes diákra:
SELECT Nev, Osztály FROM Diakok ORDERED BY Osztaly, Nev;
A lekérdezés eredményét csoportosíthatjuk és a csoportok között is további szelekciót alkalmazhatunk a GROUP BY és HAVING alparancsokkal.
SELECT attributumok FROM reláció
[WHERE feltétel]
GROUP BY attributum
[HAVING csoport_feltétel];
A GROUP BY alparancs után megadott attribum azonos értékei alapján csoportosítja
az SQL a lekérdezés eredményeit és a csoport feltételnek megfelelő sorok
kerülnek az eredménybe. A csoportok képzésekor az eredmények között az
azonos csoportba tartozó sorokból levezetett további eredmények megjelenítésére
is lehetőséget biztosít az SQL. Ez a következő függvényekkel valósítható
meg:
Függvény | Értelmezés | Eredmény | |
---|---|---|---|
- | DISTINCT | ||
AVG (attributum) | átlag3 | 3 | |
nem NULL elemek száma | 8 | 5 | |
sorok száma NULL is | 9 | 6 | |
maximális elem | 5 | 5 | |
minimális elem | 1 | 1 | |
összeg | 24 | 15 |
A függvények argumentuma előtt megadható a DISTINCT vagy ALL módosító. DISTINCT esetén csak a különböző értékek, ALL esetén minden érték részt vesz a számításban. Az alapértelmezés az ALL. A definiálatlan, NULL értékek nem szerepelnek a számításban.
Az ötnél nagyobb létszámú osztályok:
SELECT Osztály, COUNT (*) FROM Diakok GROUP BY Osztaly
HAVING COUNT (*) > 5
Diákok tanulmányi átlaga matematikából:
SELECT Diak_azonosito, AVG (Osztalyzat)
FROM Osztalyzatok
WHERE tantargy = 'matematika'
GROUP BY Diak_azonosito;
A függvények alkalmazhatók a GROUP BY nélkül is. Például a tanárok száma:
SELECT COUNT (*) FROM Tanarok;
Matematika osztályzatok száma és átlaga:
SELECT COUNT (*)', AVG (Osztalyzat) FROM Osztalyzatok
WHERE Tantargy = 'matematika';
A lekérdezésekben az attributumok és a csoportokra vonatkozó függvények mellett az attributumok aritmetikai kifejezéseit is használhatjuk. A kifejezésekben az alapműveletek használhatók, illetve zárójelek a műveletek végrehajtási sorrendjének módosítására. A karakteres adatok konkatenálására a || operátor használható.
Osztályzatok kiírása fordítva, vagyis az egyes a legjobb:
SELECT Diak_azonosito, 6 - Osztályzat FROM Osztalyzatok;
A kifejezésekben az alapműveletek mellett számos függvényt is használhatunk
a karakteres, numerikus és dátum tipusú adatokra.
Függvény | Magyarázat | Példa |
---|---|---|
ASC (szöveg) | A szöveg első karakterének ASCII kódja | ASC ('abc') = 65 |
CHR (egész) | A számnak megfelelő kódú karakter | CHR (65) = 'a' |
INITCAP (szöveg) | A szavak kezdőbetűit nagybetűvé | INITCAP ('ló pál') = 'Ló Pál' |
INSTR (szöveg1, szöveg2, kezdet, hányadik) | A szöveg1-ben a szöveg2 hányadik előfordulása a kezdettől. Hányadik és kezdet elmaradhat | INSTR ('abcd', 'cd') = 3 |
LENGTH (szöveg) | A szöveg hosszát adja | LENGTH ('abc') = 3 |
LOWER (szöveg) | Kisbetűssé alakítja a szöveget | LOWER ('ABC') = 'abc' |
LPAD (szöveg, hossz, karakterek) | A szöveget kiegészíti balról a megadott karakterekkel az adott hosszig, Karaktereket nem kötelező megadni, ekkor szóköz. | LPAD ('x', 3) = ' x'
LPAD ('x', 5, '12') = '1212x' |
LTRIM (szöveg, karakterek) | A szöveg elejéről levágja a karakterekkel egyező részt. Karaktereket nem kötelező megadni, ekkor szóköz. | LTRIM (' x') = 'x
LTRIM 'KUKURIKU', 'UK' = 'RIKU' |
RPAD (szöveg, hossz, karakter) | A szöveget kiegészíti jobbról a megadott karakterekkel az adott hosszig, Karaktereket nem kötelező megadni, ekkor szóköz | RPAD ('x', 3) = 'x '
RPAD ('x', 5, '12') = 'x1212' |
RTIM (szöveg, karakter) | A szöveg végéről levágja a karakterekkel egyező részt. Karaktereket nem kötelező megadni, ekkor szóköz. | LTRIM ('x ') = 'x'
LTRIM ('KUKURIKU', 'UKI' = 'KUKUR' |
SUBSTR (szóveg, kezdet, hossz) | A szöveg része a kezdet poziciótól adott hosszban. Hossz nélkül a szöveg végéig | SUBSTR ('abçd', 2, 1) = 'b'
SUBSTR ('abcd', 3) = 'cd' |
TRANSLATE (szöveg, mit, mire) | A szövegben előforduló mit karaktereket kicseréli a mire karaktereire | TRANSLATE ('abc', 'ab', 'AB') = 'ABc') |
UPPER (szöveg) | Nagybetűssé alakítja a szöveget | UPPER ('abc') = 'ABC' |
Függvény | Magyarázat | Példa |
---|---|---|
ABS (érték) | Abszolút érték) | ABS (-1) = 1 |
CEIL (érték)) | Az értéknél nagyobb vagy egyenlő legkisebb egész) | CEIL (6.12) = 7 |
FLOOR (érték)) | Az értéknél kisebb vagy egyenlő legnagyobb egész) | FLOOR (3.95) = 3 |
MOD (érték, osztó)) | Osztási maradék) | MOD (8, 3) = 2 |
POWER (érték, kitevő)) | Hatványozás) | POWER (3, 4) = 81 |
ROUND (érték, pontosság)) | Kerekítés a megadott jegyig. Negatív pontosság is megadható.) | ROUND (123.456, 1) = 123,5 ROUND (163.456,-2) = 200 |
SIGN (érték)) | Előjel függvény) | SIGN (-3) = -1 |
SQRT (érték)) | Négyzetgyök vonás) | SQRT (144) = 12 |
TRUNC (érték, pontosság)) | Csonkítás a megadott jegyig. (Negatív pontosság is megadható.) | TRUNC (123.456, 1) = 123.4 TRUNC (163.456,-2) = 100 |
Függvény | Magyarázat | Példa |
---|---|---|
ADD_MONTH (dátum, n) | A dátumhoz n hónapot ad | ADD_MONTH ('10-MAY-93',2) = '10-JUL-93' |
LAST_DAY (dátum) | A dátumban szereplő hónap utolsó apja | LAST_DAY ('1-JAN-93') = '31-JAN-93') |
MONTH_BETWEEN (dátum1, dátum2) | A két dátum közötti idő hónapokban | MONTH_BETWEEN ( |
NEXT_DAY (dátum, nap) | A dátum utáni első nap nevű napra eső dátum | NEXT_DAY ('10-MAY-93','TUESDAY') = '11-MAY-93') |
ROUND (dátum, formátum) | Dátum kerekítése a megadott formátum szerint | |
TO_CHAR (dátum, formátum) | Dátum megadott karakteres formátumba konvertálása | TO_CHAR (4-DEC-58, 'YY.MM.DD') = '58.12.04' |
TO_DATE (szöveg, formátum) | A szöveg dátummá alakítása a formátum szerint | TO_DATE ('58.12.04', 'YY.MM.DD') = 4-DEC-58 |
TRUNC (dátum, formátum) | Dátum csonkítása a megadott formátum szerint |
A SELECT utasítás a relációk közötti szorzás művelet végrahajtására
is alkalmas. Ehhez több reláció nevét kell megadni a FROM után. Például
az összes lehetséges diák és tanár azonosító pár visszaírása:
SELECT diak_azonosito, tanat_azonosito FROM Diakok, Tanarok;
Ennél komplikáltabb szorzás műveletet is megfogalmazhatunk. Például
a 3/a osztályban rendezendő körmérkőzéses sakk bajnokság összes lehetséges
párosításának előállítása:
SELECT A.nev, B.nev
FROM Diakok A, Diakok B>BR> WHERE A.osztaly = '3/a' AND B.osztaly =
'3/a' AND
A.diak_azonosito <> B.diak_azonosito;
A különböző diák azonosítókra vonatkozó feltétel megadására azért van szükség, hogy az önmagukkal alkotott párok ne kerüljenek be a lekérdezés eredményébe.
A SELECT SQL utasítás segítségével eddig is sokfajta kérdésre kaptuk meg közvetlenül a választ. Az összekapcsolás segítségével még komplexebb kérdéseket oldhatunk meg egy lépésben.
SELECT [reláció.]attributum, [reláció.]attributum, ...
FROM relációk
WHERE kapcsoló_attributum operátor
kapcsoló_attributum;
Az összekapcsolás esetén mindig legalább két relációval dolgozunk. Ha a két relációban azonos az attributumok neve, akkor minősített névvel, reláció.attributum segítségével hivatkozhatunk a kivánt elemre.
A diákok neve mellé írjuk ki az osztály, tantárgy és osztályzat értéket:
SELECT Nev, Osztaly, Tantargy, Osztalyzat FROM Diakok, Osztalyzatok
WHERE Diakok.Diak_azonosito = Osztalyzatok.Diak_azonosito;
Az előző egy egyen összekapcsolás volt, de például a 12 azonosítójú
diák osztályzatainál jobbat szerzők listája is előállítható az egy reláción
végrehajtott összekapcsolással:
SELECT DISTINCT A.Diak_azonosito, A.Osztalyzat
FROM Osztalyzatok A, Osztalyzatok
WHERE B.Osztalyzat < A.Osztalyzat AND B.Diak_azonosito = 12;
Ebben a lekérdezésben az 'A' és 'B' ugyanannak a relációnak az alias
nevei, melyek segítségével két sort vizsgálhatunk ugyanabból a relációból.
Az előző lekérdezést módosítsuk úgy, hogy a diákok neve is megjelenjen:
SELECT Nev, A.Osztalyzat FROM Osztalyzatok A, Osztalyzatok B, Diakok
WHERE B.Osztalyzat < A.Osztalyzat AND B.Diak_azonosito = 12; AND
Diakok.Diak_azonosito = A.Diak_azonosito;
Az úgynevezett külső összekapcsolás megvalósításához a WHERE-ben szereplő
összekapcsolás utasítás után a plusz jelet kell tenni zárójelek közé. Például
egy olyan lista összeállításához melyben minden diák legalább egyszer,
de a hiányzók a hiányzásaik számának megfelelő számú sorban szerepelnek,
az alábbi utasítás szükséges:
SELECT nev, datumtol, datumig FROM diakok, hianyzasok
WHERE diakok.diak_azonosito = hianyzasok.diak_azonosito (+);
Az összekapcsolás művelete mellett a lekérdezések további egymásba ágyazása
is lehetséges. A WHERE alparancsban az összehasonlítás egyik oldalán szerepelhet
egy újabb, zárójelbe tett SELECT utasítás. A mélyebben elhelyezkedő SELECT
utasítás több sort is visszaadhat a relációból. Ezeket az eseteket az ANY,
ALL és EXISTS segítségével is kezelhetjük. Az ANY és ALL esetén az összehasonlítás
egyik oldalára egy listát írhatunk, mely származhat egy beágyazott lekérdezésből
is. A legrosszabb osztályzat matematikából:
SELECT DISTINCT Osztalyzat FROM Osztalyzatok
WHERE Tantargy = 'matematika' AND Osztalyzat <= ALL
(SELECT Osztalyzat FROM Osztalyzatok
WHERE Tantargy = 'matematika');
Ugyanezt a kérdést egyszerűbben is megfogalmazhatjuk:
SELECT MIN (Osztalyzat) FROM Osztalyzatok WHERE Tantargy = 'matematika';
Az ANY és ALL használható a WHERE részben fix listákkal is, például
x > ALL (12,21,8), x nagyobb, mint a lista legnagyobb eleme vagy y <
ANY (5,4,7), y kisebb, mint a lista egyik eleme. Ezeket a feltételeket
általában egyszerűbben is le tudjuk írni, az előző példák esetén x > 21
illetve y < 7. Az EXISTS esetén mindig egy újabb beágyazott lekérdezés
következik. Ha egy beágyazott lekérdezés talál a feltételt kielégítő sort,
akkor igaz értéket kapunk, különben hamisat. Például kinek nincs még osztályzata
matematikából a 3/b-ben:
SELECT Nev FROM Diakok D WHERE NOT EXISTS
(SELECT * FROM Osztalyzatok
WHERE D.Diak_azonosito = Diak_azonosito AND
tantargy = 'matematika');
Beágyazott lekérdezések használatára még egy példa, kiváncsiak vagyunk
Kiss János osztalytársainak a nevére:
SELECT Nev FROM Diakok WHERE Osztaly =
(SELECT Osztaly FROM Diakok WHERE Nev = 'Kiss János');
Az egyenlőség vizsgálat esetén a belső lekérdezés csak egy értéket adhat
vissza. A relációkon értelmezett halmazműveletek bizonyos esetekben az
OR, AND, NOT és IN operátorok segítségével is elvégezhetők. Az SQL ezek
mellett az INTERSECT, UNION és MINUS műveleteket is biztosítja. Ezek segítségével
két lekérdezést kapcsolhatunk össze a következő formában:
Unió | Metszet | Különbség |
---|---|---|
SELECT ....
UNION SELECT ... |
SELECT ...
INTERSECT SELECT ... |
SELECT ...
MINUS SELECT ... |
Válasszuk ki azokat a termeket, ahol a 3/b-nek vagy a 3/a-nak vannak
órái:
SELECT Tanterem FROM Orarend WHERE Osztaly = '3/b'
UNION
SELECT Tanterem FROM Orarend WHERE Osztaly = '3/a';
Ugyanez az IN operátorral rövidebb:
SELECT Tanterem FROM Orarend WHERE Osztaly IN ('3/a', '3/b');
Azon osztályok, melyeknek a 101 és 102 teremben is van órája:
SELECT Osztaly FROM Orarend WHERE Tanterem = 101
INTERSECT
SELECT Osztaly FROM Orarend WHERE Tanterem = 102;
Azon osztályok, melyeknek a 101-es teremben van, de a 102-es teremben
nincs órája: SELECT Osztaly FROM Orarend WHERE Tanterem = 101
MINUS
SELECT Osztaly FROM Orarend WHERE Tanterem = 102;
Az utóbbi két lekérdezés is megoldható a halmazműveletek nélkül, de csak egymásba ágyazott lekérdezésekkel.
A SQL vezérlő nyelv több funkciót lát el, ezek közül most csak a tranzakciók
kezeléséhez szükséges parancsokat ismertetjük. A többi parancsról az adatbázis
adminisztrátor parancsainál beszélünk. A logikailag egybe tartozó SQL utasításokat
tranzakcióknak nevezzük. Az adatbázis ellentmondás mentes tartalmának megőrzéséhez
a tranzakcióknak maradéktalanul végre kell hajtódniuk. Azonban egy tranzakció
megszakadása esetén is gondoskodni kell az adatbázis konzisztenciájának
megőrzéséről. Erre a COMMIT és ROLLBACK parancs pár szolgál. Az ORACLE
nem az eredeti relációkon dolgozik. A sikeresen végrehajtott tranzakciók
után a COMMIT parancs kiadásával véglegesíthetjük a tranzakció során végrehajtott
változtatásokat a relációkban. A ROLLBACK parancs segítségével pedig visszaléphetünk
az előző véglegesített állapothoz. Bizonyos parancsok automatikusan COMMIT-ot
eredményeznek (CREATE TABLE, QUIT stb.). De az AUTOCOMMIT rendszerváltozó
beállításától függően minden parancs kiválthat egy COMMIT-ot is.
SET AUTOCOMMIT ON